Zasady bezpieczeństwa przy pracach dekarskich
- Szczegóły
Dekarz, budując czy też naprawiając dach, często realizuje swoje zadania na wysokościach, a więc przebywa w trudnych warunkach. Wszystkie prace, które wykonuje, wymagają zatem zachowania szczególnej ostrożności oraz przestrzegania obowiązujących zasad BHP. Chodzenie po dachu może wiązać się bowiem z wieloma różnymi wypadkami. Sprawdźmy w artykule, jakie są zasady bezpieczeństwa przy pracach dekarskich!
Stosowanie rusztowań i siatek bezpieczeństwa
Podczas budowy dachu i prac przeprowadzanych na wysokościach, wymagane jest stworzenie odpowiedniego rusztowania. Dzięki niemu dekarz będzie mógł się bezpiecznie poruszać, a w razie niebezpiecznej sytuacji uchroni go ono przed upadkiem na ziemię. Stosowane są również różnego rodzaju balustrady, mostki, podesty, drabiny dachowe i siatki bezpieczeństwa. Wszystkie te elementy powinny być wyposażone w pełną osłonę, zarówno przy podestach, jak i poręczach, aby zapewniały odpowiednie warunki do pracy.
Co więcej, prace wykonywane przez dekarzy mogą być przeprowadzane wyłącznie w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Opady deszczu, śniegu i gradu czy silny wiatr uniemożliwiają dalszą budowę, ponieważ pracownik mógłby się łatwo poślizgnąć, przewrócić lub spaść z dużej wysokości.
Obowiązujące zasady BHP
Choć podstawą przy pracach dekarskich jest zapewnienie bezpieczeństwa dekarzowi, istnieje również kilka innych zasad BHP, które powinny być bezwzględnie przestrzegane przez pracowników. Należy do nich między innymi zabezpieczanie przechowywanych na dachu materiałów oraz narzędzi przed przypadkowym zsunięciem.
Ważne jest także zdejmowanie ich (jeśli nie są przymocowane) na ziemię po zakończeniu prac. Szczególną uwagę należy zachować w przypadku ciężkich i większych elementów. Przy budowie dachu powinny być też wykorzystywane specjalne podnośniki hydrauliczne, które znacznie ułatwiają pracę.