Niezbędnik dekarza. Sprzęty i narzędzia wymagane przy pracach na dachu
- Szczegóły
Każdy specjalista zdaje sobie sprawę z nieodzowności fachowego sprzętu i urządzeń podczas wykonywania pracy. Zwłaszcza obowiązki dekarza wymagają użycia specjalistycznych narzędzi, które pozwalają zachować bezpieczeństwo pracy oraz są specjalnie przystosowane do wykonywania konkretnych kroków przy pracach na dachu. Co zaliczamy do podstawowego wyposażenia dekarskiego?
Zestawy zabezpieczające
Pracę dekarza zalicza się do prac wysokościowych, co wiąże się z koniecznością zachowania szczególnej ostrożności i zasad bezpieczeństwa. Dlatego też jednym z podstawowych elementów w niezbędniku dekarza są zestawy chroniące przed upadkiem z wysokości. Zalicza się do nich: prowadnicę zakotwiczoną do stałego punktu konstrukcji, urządzenia samozaciskowe, pasy zabezpieczające, szelki, amortyzatory, zaczepy i zatrzaśniki. Istotne są również urządzenia pozwalające zorganizować przestrzeń na niezbędne do pracy narzędzia, a także umożliwiające pracownikom dostanie się na dach oraz transportujące materiały budowlane, dachówki i gruz. Do tej kategorii możemy zaliczyć windy dekarskie, drabiny, wózki połaciowe, pomosty transportowe, elektryczne wciągarki, przenośniki taśmowe i zsypy do gruzu.
Podstawowe wyposażenie dekarza
Narzędzia używane przy pracach dekarskich muszą być ściśle przystosowane do wykonywanych robót, dlatego też niezbędnik dekarza zależy przede wszystkim od etapu prac na dachu, rodzaju pokrycia dachowego oraz innych materiałów budowlanych tworzących poszycie. Podczas montowania papy dekarz powinien być wyposażony w zgrzewarki, palniki dekarskie, lutownice, płyny lutownicze, rozwijaki do papy i wałki dociskowe. Natomiast w przypadku kładzenia pokryć dachowych z blachodachówek niezbędne będą również gilotyny ręczne lub mechaniczne, zaginarki, giętarki, żłobiarki, wiertarko-wkrętarki, gwoździarki dekarskie czy nożyce dźwigniowe do blach. Praktycznym rozwiązaniem jest także mocowanie na biodrach pasów dekarskich z kieszeniami i uchwytami na podręczne narzędzia takie jak: nożyce, kleszcze, kielnie, podcinaki, zaginadła, cęgi, młotki, gwoździe, przyrządy pomiarowe czy sznur traserski.
Odzież dekarska
Praca dekarza wiąże się z ekspozycją ciała na szkodliwe substancje, dlatego równie ważna jak narzędzia i sprzęty do pracy, jest odzież dekarska. Zwłaszcza w przypadku pracy z dachem azbestowym dekarz musi zakładać jednorazowy kombinezon, który następnie trafia do utylizacji oraz specjalną maskę z filtrem. Niezbędne są również wytrzymałe buty z podeszwą antypoślizgową, rękawice, okulary oraz hełmy ochronne. Pozostałe elementy odzieży dekarskiej, jak kurtka i spodnie powinny być przede wszystkim wygodne, łatwe w czyszczeniu, wiatro- i wodoszczelne, trwałe, odporne na przecieranie się i kontakt z ostrymi przedmiotami oraz zapewniające jak największą swobodę ruchu. Bardzo przydatne podczas pracy na dachu będą również wszyte w odzież uchwyty na narzędzia, podręczne kieszenie na telefon, a także nakolanniki.