Najważniejsze elementy budowy dachów domów jednorodzinnych
- Szczegóły
Stworzenie właściwie zaprojektowanego dachu to niezwykle skomplikowane zadanie, w którym nie ma miejsca na błędy. Od jego realizacji zależy trwałość, wytrzymałość oraz stabilność konstrukcji. Budowa natomiast musi przebiegać z zachowaniem wszelkich istotnych zasad i składa się z wielu etapów. Jakie elementy budowy dachów domów jednorodzinnych są zatem najważniejsze? Sprawdźmy!
Z czego zbudowany jest dach?
Na dach składają się elementy konstrukcyjne, które są konieczne do utrzymania jego funkcjonalności i stabilności, a także wykończeniowe, od których w dużej mierze zależy jego estetyka. Ze względu na funkcję, którą pełni, ważniejsza jest oczywiście pierwsza grupa, do której zaliczamy:
- więźbę dachową, która stanowi szkielet dachu i stworzona jest m.in. z krokwi oraz jętek,
- połać dachową stanowiącą górną płaszczyznę dachu,
- kalenicę dachową,
- kosz dachowy.
Oczywiście bardzo ważnym elementem podczas budowy dachu jest także wybór jego pokrycia, które może być wykonane z dachówek ceramicznych, betonowych, blachodachówek lub papy termozgrzewalnej.
Najistotniejsze elementy budowy dachu
Konstrukcja dachu zależy od takich czynników, jak rodzaj dachu oraz jego obciążenie. Elementy te wpływają na konieczną wytrzymałość więźby, a jednocześnie na jej budowę. Wśród rodzajów konstrukcji można wymienić dachy płaskie, dwu- lub wielospadowe oraz pulpitowe. W przypadku domów o skomplikowanym, złożonym kształcie projekt dachu musi być odpowiednio dopasowany, co również rzutuje na poziom trudności jego wykonania.
Na rodzaj konstrukcji wpływają ponadto obciążenia zmienne, takie jak zalegający śnieg czy deszcz oraz wiatr, a także obciążenia stałe. Do drugiej grupy zaliczamy elementy konstrukcji, izolację oraz pokrycie dachu. Dachówki ceramiczne i betonowe mają największą wagę, więc wymagają znacznie wytrzymalszych oraz solidniejszych konstrukcji, które będą je bezpiecznie i stabilnie podtrzymywać. Co istotne, pokrycie dachu musi być zgodne z ciężarem określonym już na etapie projektu.