Konserwacja dachu - nie tylko czyszczenie
- Szczegóły
Ponadto, niezależnie od rozmiarów dachu czy stopnia konieczności jego konserwacji, warto zlecić to zadanie profesjonalnemu dekarzowi. On, przed przystąpieniem do konserwacji, sprawdzi stan obróbek blacharskich i szczelność wentylacji, a także dokładnie zbada konstrukcję dachową, rozpoznając wady więźby dachowej. Na końcu zlokalizuje usterkę i sprawdzi, w którym miejscu przecieka dach.
Najczęstsze awarie dachu związane są z:
- niewłaściwie ułożonymi dachówkami
- błędną konstrukcją więźby dachowej
- zła izolacja dachu
Jak przebiega konserwacja w przypadku poszczególnych rodzajów pokrycia dowiesz się z naszego wpisu.
Papa
Konserwacja dachu, pokrytego papą, najczęściej polega na uzupełnianiu go masami bitumicznymi, na których dodatkowo przeprowadza się zabieg hartowania, czyli posypywania ich drobnoziarnistymi materiałami mineralnymi.
Blachodachówka
Blachodachówka, chociaż zdecydowanie najlepsza z dostępnych na rynku pokryć dachowych, również może nastręczać określonych problemów.
Jeśli nasz dom położony jest blisko drzew, wówczas bardzo prawdopodobne jest zagnieżdżenie się na nim roślin. Dach taki również narażony jest na korozję, dlatego naniesione przez wiatr piasek, mech lub liście trzeba usuwać regularnie za pomocą miękkiej szczotki i dużych ilości wody. Przy szczególnie trudnych zabrudzeniach można użyć środku z detergentem, uprzednio dokładnie czytając zalecenie co do jego stosowania.
Dachówki ceramiczne
Jeśli położyłeś na dachu dachówkę, pamiętaj o regularnych przeglądach pod kątem jej przesiąkania lub pojawienia się mchu. Zwłaszcza dachówki nieszkliwione bardzo szybko nasiąkają wodą, co sprzyja rozwojowi mchów oraz porostów. Ratunkiem będą środki impregnujące i hydrofobowe, odcinające wodzie możliwość dogłębnej penetracji podłoża.
Pamiętajmy, że solidny dach to podstawa każdej budowli.