Jak skutecznie uszczelnić dach?
- Szczegóły
Nieszczelny dach nie tylko powoduje poważne straty ciepła. Ze względu na uszkodzenie konstrukcji, może stanowić poważne zagrożenie dla domowników. Co więcej, przeciekający dach będzie winny dostawaniu się do pomieszczenia wilgoci, a w efekcie powstawania grzybów oraz pleśni.
Dlatego tak ważne jest uszczelnienie dachu, gdy tylko zauważymy pierwsze nieszczelności. Jak to zrobić?
Uszczelnienia dekarskie
Masy, tworzące po ułożeniu elastyczną spoinę to masy dekarskie. Do nanoszenia tych, pakowanych w kartusze potrzebny będzie specjalny pistolet-wyciskarka – ręczny lub elektryczny.
Kleje i uszczelniacze polimerowe
Kolejnym sposobem uszczelniania dachu jest zastosowanie mas, modyfikowanych silanami. Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami klejącymi, są elastyczne i odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne.
Butylowe uszczelniacze
Jeśli nasz dach pokryty jest pokryciem metalowym, papą lub gontem bitumicznym, do jego uszczelnienia zastosujmy uszczelniacze butylowe. Można je nakładać także na wilgotne podłoże.
Kleje poliuretanowe
Kleje poliuretanowe są najbardziej odporne na wodę i potrafią wytrzymywać duże naprężenia między uszczelnianymi materiałami. Nadają się do wszystkich materiałów zastosowanych na dachach.
Silikon
Silikon to materiał powszechnie wykorzystywany w budownictwie, w tym w dekarstwie.
Jest odporny na szkodliwe czynniki atmosferyczne, takie jak deszcze, mrozy, wysoką temperaturę oraz promienie UV. Charakteryzuje je duża odporność na skurcz w trakcie wiązania. Cieszą się duża popularnością, ze względu na dostępność w różnych kolorach: białym, brązowym lub w wersji transparentnej.
Folie dekarskie
Płynne folie dekarskie w niczym nie przypominają standardowych folii.
Są to jedno- lub dwuskładnikowe, wodoszczelne masy poliuretanowe, które tworzą szczelną, elastyczną i paroprzepuszczalną powłokę. Pamiętajmy że mogą być nanoszone wyłącznie na suche podłoża.
Pozostałe sposoby uszczelnia dachu to masy bitumiczno kauczukowe oraz masy szpachlowe bitumiczne i bitumiczno-kauczukowe.