Jak ocieplić dach na zimę?
- Szczegóły
Dach pełni w budynku wiele funkcji. Jedną z nich jest zatrzymywanie ciepła, które ucieka do góry i gromadzi się pod stropem, nie pozwalając domowi zbyt szybko się wyziębić. Niestety, brak porządnej izolacji sprawia, że zadanie to często nie jest wykonywane właściwie.
W efekcie przez źle zabezpieczony dach może uciekać nawet 30% ciepła. W zimie oznacza to bardzo duży dyskomfort i znacznie zwiększone koszty ogrzewania. Właśnie dlatego tak ważne jest właściwe ocieplenie dachu przed nadejściem sezonu grzewczego.
Czy ocieplenie dachu można wykonać samodzielnie?
Teoretycznie samodzielne ocieplenie dachu jest możliwe, ale zrobienie tego właściwie wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiednich narzędzi, w tym kombinezonu ochronnego. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Kompetentny dekarz wykona szczegółową termoizolację dostosowaną do specyfiki budynku. Należy zapoznać go ze swoimi planami dotyczącymi poddasza – jeśli ma być używane jako pomieszczenie mieszkalne, ocieplenie musi zostać wykonane inaczej, znacznie dokładniej, aby zapewnić jego mieszkańcom komfort.
Jak powinna zostać wykonana termoizolacja dachu?
Istnieją dwie najczęściej używane metody wykonywania termoizolacji dachu. Obydwie mają swoje zalety oraz wady. Najpopularniejsze jest stosowane od bardzo dawna ocieplanie wełną mineralną. Może mieć ona kształt płyt, jednak w przypadku dachu, który ma dość specyficzną konstrukcję, znacznie lepiej sprawdzają się zwinięte w rulony maty. Budynek musi być izolowany od środka. Po odpowiednim przygotowaniu poddasza pociętą wełnę mineralną układa się pomiędzy krokwiami. Następnie montowany jest stelaż, który stanowić będzie podstawę drugiej warstwy wełny, niezbędnej, aby termoizolacja była szczelna i skutecznie zatrzymywała ciepło wewnątrz budynku.
Ocieplanie przy pomocy pianki PUR jest metodą nowszą, mniej znaną, ale posiadającą wiele zalet. Przede wszystkim stanowi mniejsze obciążenie dla dachu, zamiast tego wzmacniając dodatkowo jego konstrukcję. Istotną cechą tej metody jest również fakt, że pianka PUR łatwo dostaje się do wszystkich szczelin, ponieważ nakłada się ją metodą natryskową. Płynny i dość rzadki specyfik szybko rośnie oraz twardnieje, skutecznie wypełniając powierzchnię i stanowiąc bardzo skuteczną warstwę izolacyjną.