Dlaczego dach przecieka? Możliwe przyczyny
- Szczegóły
Dach stabilizuje budynek, chroni mury i pomieszczenia przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, nie dopuszcza do dostania się do wnętrza wiatru, śniegu deszczu, nadmiernej ilości promieni słonecznych. Niestety czasem zdarza się, że po wielu latach skutecznego zabezpieczania budynku przed niszczeniem pokrycie dachu zaczyna przeciekać. Jakie mogą być tego przyczyny?
Od czego zależy trwałość dachu?
Na wytrzymałość dachu wpływa jego waga, rozmiar, kształt, jak również sposób montażu. Biorąc pod uwagę dostępne materiały na pokrycie dachu, jedne z nich ze względu na ich ciężar wymagają specjalnej konstrukcji więźby, drugie mogą być montowane na lżejszych systemach nośnych. Niezwykle ważna jest przy projektowaniu dachu praktyka dekarza oraz ponadstandardowa znajomość możliwych do zastosowania rozwiązań. Nie wszystkie bowiem pokrycia można użyć do każdej konstrukcji dachu. Dachy jednospadowe, płaskie czy też strome, potrzebują indywidualnego podejścia, konkretnych przeliczeń wytrzymałościowych szkieletu dachu, które będą uwzględniać kształt, wymiary obiektu budowlanego.
Jakie są przyczyny przeciekania dachu?
Przyczyn przeciekania dachów można doszukiwać się już na etapie ich montażu. Niestety pośpiech, czy też brak doświadczenia sprawiają, że prace dekarskie wykonane są niestarannie i nieuważnie, zwłaszcza jeśli chodzi o obróbkę blacharską, uszczelnienia pokrycia w miejscach styku z elementami konstrukcyjnymi budynku. Wykonując dach, koniecznie trzeba „przyłożyć” się do wykonania właściwego zabezpieczenia łączeń z kominem, oknami dachowymi, lukarnami czy wylotami wentylacji.
Przeciekanie dachu może wiązać się z błędami nieleżącymi po stronie dekarzy. Również sami właściciele mogą przyczynić się do wystąpienia nieszczelności. Przykładem może tu służyć nieodpowiednie odśnieżanie dachów, czy też uszkodzenia powstałe w wyniku różnego rodzaju prac instalacyjnych związanych z montażem anten satelitarnych, czy też innych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej.